קורס ללמוד לחיות – ללמוד למות
בטחנה 'קמה' - שער העמקים
קורס פרונטלי - בהנחיית הלה אשחר

אנחנו חיים בחברה עם חרדה עצומה כלפי המוות. לכן, רוב האנשים לא רוצים לחשוב על המוות ובטח לא להתכונן אליו, אך המוות יגיעו אל כולנו בזמן כלשהו. מנסיוני, רצוי שנהיה מוכנים לכך, כי בניגוד להתנסויות חיים אחרות – יש לנו הזדמנות אחת לעבור דרך השער הזה ורצוי שתהיה לנו מפת דרכים לכך.

בין אם התחום המקצועי שלכם/ן קרוב לתחום החולי, הזקנה והמוות ובין אם הקריאה לליווי בסוף החיים בוערת בכם/ן – אני מזמינה אתכם/ן להפוך להיות חלק מרשת של א.נשים שיש להם את המיומנות לתמוך ולהיות נוכחים במפגש הבלתי נמנע עם הפגיעות האנושית שמזמן המוות.

גואטמה בודהא

כך עליכם לחשוב על עולם בן-חלוף זה: איילת השחר, בועה בזרם, הבזק ברק בענן קיצי, מנורה מהבהבת, חזיון תעתועים וחלום

כפי שהטיבטים לומדים כל חייהם את הכתבים של "הבארדו טודול" – ספר המתים הטיבטי, ולפרעונים הקדומים היה את 'ספר העליה' שבו נכתבו הלחשים כדי להגיע למלכות השמיים – כך גם אנחנו – נלמד את מפת הדרכים – למוות במאה ה-21.

גם כיום, רובנו מתמודדים עם אותם פחדים, חוסר ביטחון וחוסר אונים אל מול המוות. אחת הדרכים להתמודד עם מסלול מסוכן, היא ללכת עם מדריכה מנוסה שכבר מכירה את השטח ועברה בו אינספור פעמים וליוותה אנשים עד הסף ממש. את הסף אל המוות עוד לא עברתי בעצמי, אבל כל אחד מהאנשים שאני מלווה, מלמד אותי על כך עוד משהו חדש.

למי מיועד הקורס?

דבר ראשון לכולם! אל הקורס הזה מוזמנות/ים א/נשים עם לב פתוח ונטייה לרוח - כל האמיצות והאמיצים, סקרניות וסקרנים, שבוחרים לערער על פחד המוות והטאבו של תקשורת סביב הנושא. באופן מאד מיידי וחווייתי המובן מאליו – מתגלה; שמי שיודע לחיות נכון – ידע גם למות נכון, ולהיפך; חלק מהפחד ומהכחשת נוכחות המוות בחיינו, ממיתה אותנו, או חלקים מהותיים מאיתנו – בעודנו בחיים.

המוות אינו האובדן הגדול בחיים. האובדן הגדול ביותר הוא מה שמת בתוכנו שעה שאנחנו ממשיכים לחיות.
נורמן קזאנס

לקהל הרחב

יכול להיות שעמוק בתוככן.ם אתם יודעות שהגיע הזמן להתמודד עם רגשות שמציפים אתכן ביחס לסוף החיים, רגשות כמו: חרדה, פחדים שונים, חוסר אונים, מצוקה. לעיתים הצורך הזה מגיע בגלל התמודדות של אדם קרוב אליכם עם מחלה מאיימת חיים, או כי אתן שומעות את הקריאה להתפתחות ומודעות לאור המוות. לקורס מוזמנות.ים א.נשים שיש להם רצון להתקרב לנושא, שבוחנים את האפשרות ללמוד אותו בעתיד כחלק מהכשרה מקצועית נרחבת ובוחנים אם רוצים ויכולים להתחייב לכך במסגרת מצומצמת.

לאנשי מקצוע

מנסיוני, לא מעט אנשי ונשות מקצוע מתחומים שונים באות במגע עם חולי קשה, זקנה וסוף חיים ללא הכשרה ייעודית מספקת.
את הרופא.ה מלמדים לרפא מחלות, את אנשי/ות הסיעוד לטפל ישירות בחולים ובצרכיהם, את העו"ס למצות זכויות ולתמוך בתהליכים רגשיים, את הפסיכותרפיסט מלמדים לעבוד עם תהליכי עומק ומודעות, את המרפאה בעיסוק להיטיב את איכות החיים וכך הלאה. ברוב ההכשרות כמעט ואינה קיימת התייחסות למה שקורה לאדם המטפל כאשר המטופל שלו מתדרדר מבחינה בריאותית או נוטה למות.
כדי להצליח ולשהות עם האדם הנוטה למות – נדרשת יכולת לחשוב, להרגיש ולגעת בליבתינו העמוקה והפגיעה ביותר כבני אנוש.

המפגש עם האדם הנוטה למות ומשפחתו מזמנת במקרים רבים מבוכה, קושי בתקשורת, הצפה של פחדים וחוסר אונים, בדיוק בזמן שהאדם הנוטה למות זקוק למרחב של ביטחון ושלווה כדי לעבד את הרגשתו ולהביא למודע את צרכיו. בקורס נלמד איך שוהים ונושמים בזמן של חוסר וודאות וכשנכנסים לטריטוריה מלאה בפחדים, סבל וייסורים.

בנוסף, הקורס נענה לצורך בשמירה עצמית ובמתן כלים לבניית חוסן ולמניעת תשישות חמלה – תופעה נפוצה שקורית לאנשים אכפתיים שנחשפים באופן תדיר לסבלם הקשה של אנשים שונים.

אודות הלה

אני עוסקת בליווי רוחני באופן מלא משנת 2009. ההכשרה שלי כוללת הסמכה בליווי רוחני, בהדרכה ובהנחיית קבוצות. הניסיון שלי בשטח כולל אינספור מפגשים אישיים ומשפחתיים עם חולים קשים ונוטים למות, עבודה בבתי חולים, בדיור מוגן, במרכזי יום לקשיש ובמוסדות גריאטריים.

אני מאמינה ש"כולנו זקוקים לחסד, כולנו זקוקים למגע", כמו גם התייחסות אמפטית, חמלה והיכרות מלאה עם התחום, ולכן אני מציעה מניפת התייחסות מאד רחבה לחולי, זקנה ומוות; מהגופני-רפואי, דרך הרגשי ובעיקר הרוחני.

יש לי ניסיון רב בהנחייה, ומשנת 2014 אני מכשירה סטודנטים.יות בלימודי ליווי רוחני, מעבירה קורסים לצוותים מתחום הרפואה והסיעוד ומרצה בתוכניות שונות ובכנסים מקצועיים.

גורמים איתם שיתפתי פעולה; קופ"ח כללית, ארגון עמך, בית יוליאנה, אחוזת רובינשטיין, רשת 'מוריה', ביה"ח אסף הרופא, רשת עמל ומעבר ועוד.

כיום אני עובדת כמלווה רוחנית ומנחת קבוצות במרכז אלה להתמודדות עם אובדן ושכול, וכן בקליניקה פרטית ובביקורי בית.

טווח ההשפעות הרוחניות שלי רחב ומגוון; מיהדות דרך סופיזם, בודהיזם, טאו וזן, מורים בני זמננו, ותרגול יוגה, צ'י גונג ושנים רבות של עבודת גוף וריקוד. בעשור האחרון אני מתרגלת זן מסורתי בזרם הסנבן-זן. הגישה שלי היא אינטגרטיבית ואני מכינה בקורס "סלט עשיר" העשוי מכל תחומי הידע שלי, גישות טיפוליות מערביות, ידע מהדתות הגדולות ותפיסות מזרח אסיאתיות.

החזון שלי

כאשר אני נפגשת עם אנשים חדשים ולא מוכרים ששומעים לראשונה מה אני עושה, התגובה השכיחה לכך היא "כמה חבל שלא הכרתי אותך קודם, כל כך היינו צריכים מישהו שיהיה איתנו כשאבא / אמא / סבא / אישתי.... חלו".
ואכן, זה לא מובן מאליו שמשפחות ידעו כיצד להתנהל; רפואית, מערכתית, רגשית ורוחנית כאשר הם מתמודדים עם טיפול מורכב בבן או בת משפחה שמתמודדים עם מחלה מאיימת חיים, או עם מחלה כרונית שבסופו של דבר גורמת למוות.
אחד מהדחפים שלי ליצירת הקורסים, היא לסייע לאחרים.ות להסיר את מעטה האימה, החרדה וחוסר האונים מעל ההתמודדות הכה שכיחה עם מחלות קשות, זקנה ומוות. ללוות את הקרובים לנו – זאת הזדמנות לנתינה, לאנושיות עמוקה, נדיבות של הלב ולצמיחה נפשית ורוחנית.

הקורסים שלי מזמינים מפגש ישיר וחווייתי עם הנושאים האלה, ואנחנו נתבונן על הכל מזוויות רבות; שמשלבות רצינות ועומק, יחד עם חמלה, קלילות ואף הומור.
אני מחזיקה בתקווה לחברה ותרבות שמצליחות לכבד את החולים, הזקנים והנוטים למות – בסופו של דבר, אנחנו הבאים והבאות בתור.

המוות אינו ולא כלום. משל לאדם העובר דירה. אלא שהפיקח בוחר לו דירה יותר נאה מן הראשונה
רבי מנחם מנדל מקוצק

ייחודיות הקורס בטחנה 'קמה' – שער העמקים

מיקום הקורס בטחנה בשער העמקים אינו מקרי. הטחנה הינה מרכז רב-תחומי ובין קהילתי לקידום יוזמות חדשניות בתחומי החינוך, התרבות, המלאכה, האקולוגיה, המדע, האירוח וההתפתחות האישית. חזון המקום הוא לחבר בין אינדיבידואלים, קבוצות וקהילות וליצור בית עצמאי לתרבות אזרחית אלטרנטיבית בצפון. זהו מבנה ענק ומרובה השראה שעצם הישיבה בו תומכת בערכים שהוא מייצג.

מה כולל הקורס?

הקורס נוצר בגישה אינטגרטיבית שמשלבת את הידע והניסיון הרב שלי בליווי חולים ונוטים למות יחד עם מיומנות הנחיית הקבוצות, ההדרכה והוראה. בכל נושא לימוד יהיה דוגמאות חיות מהשטח וחיבור לאתגרי המפגש של האדם החולה ומשפחתו.

חלק גדול מחומרי הלימוד כוללים טקסטים מעוררי השראה ממקורות מגוונים; ספרותיים, שירה, הגות רוחנית. המשתתפים יקבלו קובץ עם המלצות לקריאה, וכן קישורים לצפייה בסרטונים וסרטים. נתרגל ביחד מדיטציות שתומכות בתהליך ההעמקה ופיתוח נוכחות מול סבל.

הקורס מתנהל בעיקר באופן סדנאי – חוויתי - דיאלוגי, ולא כולל הרצאות ארוכות ומצגות. הקורס מזמין את המשתתפות.ים לפתיחות, שיתוף, לחלוק מנסיון חייהן.ם ומעבודתן.ם.

קורס "הטחנה"

הקורס כולל 12 מפגשים בני 3 וחצי שעות והוא בנוי כך שכל יחידה
מתייחסת לצורך והיבט מסויים במפגש עם חוליזקנה ומוות.

יחידה ראשונה - 4 מפגשים

עוסקת בהעלאת המודעות לרוח והרוחני בחיינו ולצרכים רוחניים אוניברסאליים, בזמן מחלה ובסוף החיים. שיפור וחידוד מיומנויות תקשורת והקשבה, לתקשורת ממוקדת משמעות וכן מודעות לסבל והיכולת להיענות לו באופן מותאם.

יחידה שנייה - 6 מפגשים

המפגש עם מחלות קשות, זקנה ומוות. המוות כמורה לחיים ומעורר למודעות, על תהליכי מיתה וליווי בסוף החיים ומקורות השראה למוות ממקורות דתיים ועד רוחניות בת-זמננו.

יחידה שלישית - 2 מפגשים

עוסקת בפרידות, תפילות, צוואה רוחנית ומודעות לשמירה עצמית.

מועדי הקורס

(קורס זה אינו מוכר לקראת הסמכה בליווי רוחני ואינו מוכר לגמול השתלמות)

יצירת קשר והרשמה

הבה נלמד לפגוש את המוות ביד חזקה ולהילחם בו. הבה נסיר ממנו את זרותו, נדע אותו ונתרגל אליו.
מישל דה מונטיין

מה אומרים עליי?

2023 © כל הזכויות שמורות לאדוות

מידע על עלויות ותשלומים

  • עלות הקורס הינה 2800 ₪ כולל מע"מ. דמי הרשמה בסך 300 ₪ יופחתו מהסכום הכולל. הטבה למקדימים; לנרשמים עד ה-31 באוגוסט 2023 עלות הקורס 2400 ₪.
  • ניתן לפרוס את שכר הלימוד עד ל- 6 תשלומים חודשיים רצופים ועוקבים, באמצעות כרטיס אשראי. ניתן גם לשלם בתשלום אחד בהעברה בנקאית, פייבוקס או ביט.
  • משתתף/ת שתודיע על ביטול השתתפותו.ה בקורס עד חודשיים לפני מועד פתיחת הקורס, לא יוחזרו למשתתף.ת דמי ההרשמה ששילמה עד למועד זה בסך 300 ₪.
  • במקרה של ביטול השתתפות שבועיים או פחות לפני תחילת הקורס או לאחר תחילתו לא יינתן כל החזר של שכר הלימוד ששולם והמשתתף.ת יחויב/תחויב לשלם את מלא עלות הקורס.

Created by Younique & HTMLine